"ירידה לצורך עלייה" או "עליה לצורך ירידה" ? מה אתם אומרים?

אורנה קמין, מנכ"לית OK יועצים לניהול

מכירים את התופעה שסוכן שינוי, פנימי או חיצוני, עם כוונות טובות, מנסה ליזום שיפור בתהליכי עבודה ו/או בכלים ומתקשה לשכנע בנחיצות מיידית של תהליך השינוי?

במקרים רבים ההנהלה מסכימה עקרונית בנחיצות השינוי, אך יש לה הרגשה שמדובר ב-ירידה לצורך עלייה.
כלומר: אמונה שתהליך השינוי ידרוש האטה זמנית ו/או השקעת משאבים וכרגע זה לא הזמן. מעדיפים לחכות לאירוע כלשהו בזמן, כמו שחרור קרוב של מוצר חדש או סיום טיפול במשבר כלשהו.
יש הרגשה שמה שהיה הוא שיהיה. אנו סומכים על עצמינו שכמו שהתמודדנו עד היום נסחוב עוד קצת ונדחה את השינוי. בקיצור, רוצים אבל לא עכשיו.

מה הבעיה עם הסכמה לשנות, אבל אחר כך?

נכון, צדקתם, "אחר כך" לא מגיע.
אחרי שחרור המוצר צריך לטפל בנושאים רבים הקשורים לשחרור ובמקביל כבר עובדים על המוצר / גרסה חדשים, עם לו"ז צפוף ומשאבים חסרים, או: המשבר הזמני נפתר, אך נולדו במקומו משברים חדשים.

מסתבר שהתירוץ לא להשתפר עכשיו בגלל הפחד מהירידה שלפני העלייה, עלול לגרום לטוויסט בעלילה: ירידה עוד יותר גדולה. תהליכי עבודה לא מדוייקים, או שינויים שנדחים – יכולים להביא לתוצאות הרסניות. כתוצאה מכך, הירידה היותר גדולה גורמת לארגון להתעשת.  למה לחכות לחבלות?

רוצים דוגמה לכך (הפרטים שמורים במערכת) ? להלן דוגמה אחת מיני רבות.

אחד מלקחותינו התמהמה זמן רב עם ההחלטה האם להטמיע את ההמלצות שלנו בעקבות סקר פערים טכנולוגיים ומבדק חדירה תשתיתי חיצוני שבצענו עבורו כדי לשפר את עמידות מערכות המידע שלו בפני האקרים מזיקים. חיכו וחיכו עד ש.. היה להם אירוע סייבר טראומתי. הם נדרשו לבצע בקרת נזקים מיידית ולאחר התאוששות החלו ליישם באיחור את ההמלצות שלנו באופן בהול.
בסוף האירוע, הירידה (אירוע סייבר) הביאה לעלייה (חיזוק מערכות ההגנה על מערכת אבטחת המידע של הארגון), בהשקעה גדולה הרבה יותר ובהפסד שעות עבודה יקרות עקב השבתה זמנית של מערכת לניהול אבטחת המידע שלהם. נכון שלא לכך כיוונו שחשבו על ירידה לצורך עלייה.

עוד דוגמה? את הדוגמה שלהן כולנו מכירים ..

עבודה לפי תהליכים לא מדויקים גורמת במקרים רבים לעבודה חוזרת. משקיעים זמן ומאמץ בתיקונים, או הנדסה הפוכה (Reverse Engineering): מתקנים את הדרישות בסוף הדרך במקום בראשיתה, ובמקום לעבור למשימה הבאה מתחפרים בסיום המשימה הקודמת.
הפחד משינוי גורם להאטה גדולה יותר.

השקעה בתהליכי עבודה היא מקדמת ולא מעכבת !

תצפיותיי בארגונים בשנים האחרונות לימדו אותי שיש טוויסט אחר לגמרי בעלילה, וקוראים לו – עלייה לצורך ירידה.
מה? שמעתם טוב.
חיזוק והטמעה של תהליכי עבודה מיטביים מכין אותנו לתקלות שיגיעו עם כלים טובים יותר להתמודד עימם.
תהליכי עבודה מותאמים לארגון יוצרים תשתית טובה ואיתנה והרגלי עבודה משותפים שמסייעים להתמודד עם שינויים בלתי מתוכננים שמקטינים עבודה חוזרת ומסייעים לעמידה במטרות שהארגון קבע לעצמו.

מהו הזמן הטוב ביותר להתאים את תהליכי העבודה שלנו לאתגרים ולמציאות המשתנה?
טוב ששאלתם. התשובה היא – ע כ ש י ו!

"הירידה היא תכלית העלייה" רבי נחמן

כלומר העלייה, במובן הארגוני הכוונה להשקעה בתהליכי שיפור, היא תכלית הירידה. כלומר, העלייה (השקעה בתשתיות תהליכיות) נותנת לנו כלים כדי שבעת ירידה נוכל להתמודד עם המצב הלא רצוי בצורה טובה.

מה ניסיונכם מלמד אתכם?
ירידה לצורך עליה? עליה לצורך ירידה? הימנעות שגורמת לירידה גדולה יותר?
מחכה לשמוע מניסיונכם.

מזמינה אותך להצטרף לקבוצת WhatsApp שקטה שבה אני משתפת אחת לשבוע מאמר קצר או טיפ בנושא איכות ומצויינות בארגונים.
קישור להצטרפות – כאן

 

 

 

Photo by Tima Miroshnichenko from Pexels