ניוזלטר מס 3 – מניהול פרויקט לניהול פורטפוליו

אורנה קמין, מנכ"לית OK יועצים לניהול

השלם גדול מסכום חלקיו

גיליון דצמבר 2011  מוקדש ברובו לנושא ניהול תיק מוצרים (Portfolio Management). ניהול תיק מוצרים הוא תהליך אסטרטגי שבו ארגון מחליט כיצד ליישם את התוכניות לטווח קצר וארוך באמצעות אוסף של מוצרים. הראייה היא למקסם את ערך התיק כולו. בראיה כזו – יכולים להיות מספר מוצרים שבטווח הקרוב אינם מניבים כלל, אך מטרתם להשיג מטרות לטווח ארוך, כמו פיתוח טכנולוגיה חדשנית, כניסה לפלח שוק חדש וכדומה. לצורך נוחיות, המאמרים בגיליון זה דנים בפורטפוליו של מוצרים, אך תהליכי פורטפוליו תקפים גם לניהול "תיק שירותים" בחברות ממוקדות שירות.
תהליך תכנון הפורטפוליו, נעשה לפני שמחליטים איזה מוצרים או שירותים חדשים לפתח, אילו להמשיך ולשמר באמצעות הוספת תכונות חדשות, ואילו מוצרים או שירותים להוציא מהסל. לאחר התכנון, ממנים מנהלים לפיתוח או תחזוקה של המוצרים שבסל. תהליך המעקב אחר ביצוע הפורטפוליו מתבצע בתדירות שנתית לפחות. גיליון זה מכיל ארבעה מאמרים בנושא ניהול פורטפוליו: הראשון, הקדמה – מפרט את הצורך התהליכי בניהול פורטפוליו, השני – מפרט מספר טכניקות לתכנון תיק מוצרים, ואילו השלישי – מפרט טכניקות למעקב אחר מימוש התכנון של תיק המוצרים ברמת הארגון כולו. כל הטכניקות המוזכרות בגיליון זה הינם פרי ניסיון אישי של יישום מוצלח שלנו בשטח. מיכאל שוורץ, כתב את המאמר הרביעי המביא את נקודת המבט של מנהל פרויקט של אחד הפרויקטים בפורטפוליו, ומפרט 6 סיבות, מדוע כדאי למנהל הפרויקט להתעניין גם בפורטפוליו, מעבר לפרויקט אותו הוא מנהל באופן אישי.
ולנושא משיק,
לפני כחודש הסתיימה תחרות הפרס הלאומי לאיכות ומצוינות ע"ש יצחק רבין. למקום הראשון במגזר העסקי הגיעה חברת אורקס מיוקנעם. נסיים בראיון עם אמיר ברגר, סמנכ"ל מחקר ופיתוח, בחברת אורקס, זוכת הפרס לשנת 2011, המשתף על התועלות והתובנות מהתהליך כולל המלצה וטיפים לחברות המעוניינות להשתתף בתחרות הבאה.
אסיים באיחולי שנה אזרחית טובה ומוצלחת לכולנו,
שלכם,
אורנה קמין,

 

מה לדעתכם יותר חשוב? לנהל נכון את הפרויקטים שלנו, או לנהל את הפרויקטים הנכונים? 

המתודולוגיות לניהול פרויקטים הנוכחיות הביאו לניהול נכון של הפרויקטים. האם זה מספק? מסתבר שהדבר חשוב אך לא מספק. האתגר האמיתי הוא קודם כל לנהל את הפרויקטים הנכונים! מדוע נחשב הדבר לאתגר? מסתבר, שבארגונים רבים לא תמיד ברורה הדרך להשיג את המטרה.
לקריאת המאמר לחץ – כאן

אימא, אבא – איך באים פרויקטים לעולם ?

איך באים פרויקטים לעולם? כיצד מחליטים שפרויקט מסוים ייעשה ואחר יידחה? הכתבה פותחת צוהר לתהליך הבחירה של פרויקטים שיכללו בתיק הפרויקטים (פורטפוליו) של הארגון. לקריאת המאמר לחץ – כאן

איך עוקבים אחר ביצוע מול תוכנית של תיק מוצרים (פורטפוליו)?

לאחר שבחרנו את הפרויקטים שייכללו בפורטפוליו, מהם תהליכי הבקרה אחר יישום הפורטפוליו, למול התכנון? לקריאת המאמר, לחצו כאן

מה לי כמנהל פרויקט, ולפרוטפוליו הארגוני

על נקודת המבט של מנהל פרויקט, והקשר שלו לפורטפוליו הארגוני. לקריאת המאמר, לחצו כאן

להרשמה השאירו פרטים

    ארכיון ניוזלטרים >>