עיקרון הגמישות במיקור חוץ

אורנה קמין, מנכ"לית OK יועצים לניהול

עובד במיקור חוץ משמעו – עובד לכל דבר מבחינת מעורבותו בארגון, אך תמורת עבודתו משולמת לו בחשבונית ללא כל התחייבות ארוכת טווח. (בסוגריים אגיד שהתחייבות ארוכת טווח כבר לא מובטחת היום לאף אחד, לא לארגון ולא למנהל).

העסקת מנהל איכות פנימי במשרה מלאה כרוכה לעתים קרובות במציאת מועמד בעל מערך מיומנויות רחב, דבר שעלול להיות מאתגר ויקר. עם זאת, עם מודלים גמישים של שירות, ארגונים יכולים להתחבר לרשת של מומחים, שלכל אחד יש ידע וניסיון מעמיק בתחום הספציפי של ניהול איכות. לדוגמה, מומחה אחד עשוי להתמחות בתקינה ורגולציה, בעוד שאחר מצטיין בשיפור תהליכים. התמחות זו מבטיחה שהארגון יקבל את הפתרונות האיכותיים המותאמים והיעילים ביותר לצרכיו הייחודיים.

גמישות במודלים של מיקור חוץ יכולה להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות. כאשר שוכרים מנהל איכות פנימי, נדרשת השקעה משמעותית לגיוס, הכשרה והשתלבות. עם מיקור חוץ גמיש, הוצאות אלו ממוזערות. חברות יכולות לעבור בצורה חלקה לניהול איכות במיקור חוץ ללא צורך בהכשרה והכוונה מקיפה, שכן המומחים החיצוניים כבר בקיאים בתחומם. נקודה זו רלוונטית במיוחד כאשר יש צורך בידע ייחודי במודל או שיטה מיוחדים.

יתרון מרכזי נוסף הוא היכולת להפוך את ניהול האיכות לפונקציה חלקית. עבור חברות רבות, במיוחד קטנות יותר או אלו בתעשיות עם דרישות איכות משתנות, ייתכן שלא יהיה צורך במנהל איכות במשרה מלאה. מודלי שירות גמישים מאפשרים לארגונים להתאים את רמת ניהול האיכות לצרכים הנוכחיים שלהם. יכולת הסתגלות זו מבטיחה שהמשאבים יוקצו ביעילות, ללא קיבולת עודפת שלא ינוצלה.

שימוש במיקור חוץ על בסיס צורך מזדמן או חלקי, יחסית להעסקת עובדים על בסיס קבוע מעניק לארגונים יתרונות רבים. מאמר זה הינו חלק מסדרה של מספר מאמרים בנושא מיקור חוץ ומתמקד ביתרון אחד מיני הרבה יתרונות והוא – יתרון הגמישות.

מהם אותם מודלים מגוונים למיקור חוץ?

גמישות במודלים מגוונים בנושא מיקור חוץ

עבודה במיקור חוץ יכולה להיות במספר אופנים:

עובד במיקור חוץ במקום שכיר

מודל זה מתאים לארגונים שמעוניינים בעובד שכיר אך מסיבות שונות לא מצליחים לגייס עובד עם המומחיות הספציפית הנדרשת להם. למשל: מיקור חוץ בנושא ניהול איכות, מיקור חוץ בנושא תחזוקת מערכת המידע ועוד. הקושי נובע מכך שהמיקוד של הארגון הוא בנושאים "הקרביים" ופחות בנושאים של תמיכה ותשתיות. לעיתים הקושי הוא כה מהותי עד כדי כך שמנהלים שלא מומחים בנושאים הספציפיים אפילו מתקשים לבחור עובד או מנהל שכיר בנושא.
מומחה בנושא הנדרש נותן מענה טוב לצורך במומחיות הספציפית.
יש ארגונים שעובדים במודל הזה במקרים בהם יש תקציב אך אין תקנים מסיבות שונות.

הגמישות במודל זה באה לידי ביטוי גם בהעסקה בהיקף שעות חלקי ולא בהיקף של משרה מלאה.

החלפה זמנית של עובד קבוע

מודל זה מתאים לארגונים בהם נוצר צורך זמני במומחיות מסוימת. צורך זמני יכול לנבוע מחופשת לידה ארוכה, עובד שהחליט לקחת חופשה ללא תשלום לתקופה מסיבות אישיות, או לעיתים עומס זמני שדורש סיוע כדי לעמוד באבן דרך מסוימת.

מיקור חוץ לארגון שמורכב ממספר תחומי התמחות שונים

ישנן חברות צעירות שיש להם צורך מגוון, למשל: חצי משרה של מנהל מוצר, רבע משרה של מנהל דיגיטל, וחצי משרה של מנהל תכנה. יש חברות ייעוץ שנותנות שירות שכזה שמורכב ממספר מומחים, כל אחד במומחיות אחרת שביחד מרכיבים את פזל הצרכים.

חברתנו עובדת במודל כזה במספר קומבינציות: ניהול איכות פלוס אבטחת מידע וסייבר פלוס אבטחת הפרטיות, ועוד.

אנו נתקלים בצורך שכזה גם מסיבה אחרת – אמון שנוצר בעבודה עם לקוח בנושא מסוים, מביא עימו גם מיקור חוץ או ייעוץ בנושא אחר.

מיקור חוץ שיש לו גוון של אימון או התייעצות

נותן מענה לצורך של "בדידות בצריח של מנהלים".

הכוונה למומחה שמצטרף בנקודות זמן מסוימות, אך לאורך זמן. משך הזמן הוא חיוני כיוון שישנה היכרות ארוכת טווח עם הארגון.
דוגמאות: ייעוץ למנהלים בכירים – סוג של "משרת אמון" שמאפשר למנהל הבכיר לעבוד עם איש אמונו לאורך זמן.
אנו נותנים שירות כזה בנושא "אימון לאיכות". מנהלי איכות מתייעצים עם מומחים מחברתנו בנקודות זמן על פי צורכיהם.

כיצד מיקור חוץ בניהול איכות משפיע על התוצאות?

תצפיותיי בארגונים מראות שכאשר חסר מנהל איכות בארגון, הרעיון של ניהול איכות במיקור חוץ פחות נמצא בסל הפתרונות האפשריים לחוסר הזה. כדי לראות את ההשפעה של המחסור בתפקיד שכזה ניתן היה להראות אם משיהו היה עושה חישוב של CONA – Cost on Non Action; לצערי לא רואה ארגונים שעושים את החישוב הזה.

היתרונות של מודלי שירות גמישים במיקור חוץ לניהול איכות הם רבים. הם מאפשרים לארגונים גישה למומחיות מיוחדת, להפחית עלויות ולהתאים את מאמצי ניהול האיכות שלהם.

היכן אפשר למצוא יועץ או חברת ייעוץ שמספקת גמישות במיקור חוץ?

טוב ששאלתם 😊
חברת OK יועצים לניהול מספקת את כל סל האפשרויות למיקור חוץ בנושא ניהול איגות:

  1. עובד במיקור חוץ במקום שכיר – עובד קבוע בהיקף שעות גמיש העובד בארגון
  2. החלפה זמנית של עובד קבוע
  3. מיקור חוץ מולטי-דיסציפלינארי המורכב ממספר יועצים שביחד נותנים מענה לצרכים מגוונים של הארגון
  4. מיקור חוץ שיש לו גוון של אימון או התייעצות
  5. ייעוץ נקודתי לפי הצורך

מוזמנים לאתגר אותנו במודל נוסף. מאמינים שנמצא גם לזה פתרון.

אילו מודלים "מדברים" אליכם? מה מוכר ומה פחות? מוזמנים לשתף מניסיונכם.

 

מזמינה אותך לקחת ליצור איתי קשר ישיר, 0537739018, כדי לבדוק ביחד היכן וכיצד ללתת מענה לצרכים שלכם בנושא מיקור חוץ. יש לנו סל פתרונות מגוון שמאפשר לנו לתפור לכם פתרון שמתאים כמו כפפה ליד.