למה לי (SOC2) Service Organization Control 2 עכשיו?

אורנה קמין, מנכ"לית OK יועצים לניהול

פונים אלינו מנהלי מערכות מידע עם בקשות עזרה לנושא SOC2.

הדרישה נופלת עליהם כרעם ביום בהיר כתוצאה מפניית לקוח שדורש הוכחה לעמידתם בדרישות SOC2. מדובר במערכת דרישות לא פשוטות, שעל מנהל המידע לממש, כאשר גם בלי הדרישה החדשה, היומן שלו עמוס לעייפה במטלות.

שאלה נפוצה היא: אם נעבור תהליך הסמכה לתקן 27001 ISO, או יש לנו כבר תקן 27001 ISO, האם הדבר יכול להחליף את הדרישה ל-SOC2?

לפני שנדבר על "איך", נתחיל מ"למה". מדוע לקוחותינו מבקשים שנעמוד בדרישות SOC2 ומדוע כדאי לנו לממש את דרישות SOC2 ?

נזכור שהדרישה לעמוד בדרישות SOC2 חל רק על ארגונים שנותנים שירותי ענן.

הפסקה לפרסומת חינמית 

מזמינה אותך להצטרף לקבוצת WhatsApp שקטה שבה אני משתפת 1-2 פעמים בחודש מאמר קצר או טיפ בנושאים הקשורים לאבטחת מידע, אבטחת הפרטיות, מבדקי חדירה, המשכיות עסקית, רגולציות בתחום ועוד. קישור להצטרפות – כאן

 

מדוע כדאי לארגונים לעמוד בדרישות  SOC2 ?

דרישה מלקוחות / לקוחות פוטנציאליים

הלקוחות רוצים רמת וודאות גבוהה ביכולות של הספקים שלהם לשמור על סודיות, תקינות המידע וזמינותו ברגע האמת, לוודא שלספקים יש מערכת בקרה פנימית אפקטיבית שמוודאות את תקינות המערכות והנתונים.
SOC2 מספק רשימה לא סודית של בקרות שהארגון נדרש להראות שהוא מפעיל. הנחת העבודה היא שביצוע שוטף של הבקרות הפנימיות ברשימה מבטיח את יעילות הביצוע של אבטחת המידע, שלמותו, זמינותו ותקינותו. זהו בעצם תהליך של ניהול סיכונים, כאשר כל סעיף ברשימה הוא סיכון תהליכי, עסקי או תפעולי. ההוכחה של הארגון לכך שהוא מתמודד עם כל סעיף וסעיף ברשימה מהווה התמודדות עם הסיכון והורדת ההסתברות לנזק שעלול להיגרם מאי הפעלה של אותן בקרות.

מענה לדרישת הלקוחות למבדק צד ג

ארגונים נדרשים להראות הוכחה של קיום מבדק מגוף הסמכה / התעדה חיצוני בלתי תלוי. מבדק SOC2 מאפשר לארגון להראות דו"ח כזה. יתרה מכך, הדבר נותן לארגון ייתרון תחרותי מול ארגונים דומים שאין להם יכולת להראות עמידה בדרישות SOC2.

שקט נפשי להנהלת הארגון

הידיעה שלארגון מערכת בקרה יעילה ששומרת על אבטחת המידע ותקינות הנתונים בפני כל מיני גורמים עוינים או טעויות אנוש מקנה שקט וביטחון בחוסן מערכת המידע ותקינות הנתונים.

מה ההבדל בין הסמכה לתקן 27001 ISO לתהליך הסמכה ל-SOC2?

תהליך הסמכה לתקן 27001 ISO נעשה ברמת ארגון. מעיד על כך שלארגון יש נהלי איכות ואבטחת מידע לניהול מערכת אבטחת המידע שלו.

תהליך הסמכה לתקן SOC2 נעשה ברמת מוצר. מעיד על כך שהמוצר עומד בדרישות אבטחת המידע שהארגון קבע לעצמו. הלקוח הפוטנציאלי מעוניין לדעת שהמוצר שהוא רוכש עומד בדרישות אבטחת המידע בלי קשר לרמת אבטחת המידע והתקנים שיש לארגון. בהחלט ייתכן שארגון יחזור על התהליך פעם נוספת כאשר יש לו מוצרים מגוונים.

הבדל נוסף הוא במיקוד. בעוד שאפשר לקבל תקן 27001 ISO גם אם נהלי אבטחת המידע ממומשים חלקית, אך הארגון מתחייב להטמיעם במהלך השנה, תקן SOC2 מבקש לראות הטמעה לפחות חצי שנה אחורה. כלומר: נדרש להראות עדויות על יישום הפרקטיקות הנדרשות.

מהו מבדק SOC2?

מבדק SOC2 מעריך את הבקרות הפנימיות, המדיניות והתהליכים. מדובר בבקרות שקשורות ישירות לאבטחה מידע, זמינות, עיבוד, שלמות, סודיות ופרטיות של המידע המנוהל (נתונים) בארגון.

חמשת הקטגוריות של SOC2 שמוכיחות את הביטחון ביכולת הארגון לשמור את בטיחות ותקינות המידע

מבדק SOC2 מגדיר חמש קטגוריות שמעידות על יכולת הארגון לשמור את בטיחות ותקינות המידע:

  • אבטחה (Security) – בדיקה תקופתית, פיזית ולוגית, של יעילות המדיניות והנהלים המסדירים את האופן שבו ארגונים מגנים על עצמם מפני גישה בלתי מורשית יחד עם יכולת זיהוי מיידית כאשר יש פגיעה באבטחת מידע שעלולה לגרום לחשיפת מידע לגורם לא מורשה.
  • זמינות (Availability) – בדיקה תקופתית המוודאת שמערכת המידע והנתונים זמינים להפעלה ולשימוש לפי הצורך שהוגדר להם.
  • סודיות (Confidenti­ality) – בדיקה תקופתית המוודאת שמידע שמוגדר כסודי חייב להיות מוגן מספיק מפני גישה בלתי מורשית של גורם לא מוסמך מתוך או מחוץ לארגון.
  • שלמות העיבוד (Processing Integrity) – בדיקה תקופתית המוודאת שעיבוד הנתונים במערכת המידע הינו שלם, תקף ומדויק בעת השימוש בו.
  • פרטיות (Privacy) – בדיקה תקופתית המוודאת שימוש במידע פרטי אך ורק על פי התנאים שסוכמו עם הלקוח. כמו כן, ווידוא סילוק עקבות של פרטי מידע אישי שנשאר במערכת כתוצאה מגישה או שימוש במערכת. כלומר: ווידוא שלאחר השימוש במערכת מסולק המידע האישי שנשאר במערכות המידע של הארגון.

לסיכום

בעידן הדיגיטלי שאנו חיים בו, חובה על ארגונים נותני שירות שיש בידם גישה לנתונים של אנשים, לשמור על חשיפת המידע לגורמים בלתי מורשים או שימוש במידע לשימושים בלתי מורשים. כמו כן הארגון נדרש לוודא את תקינות מערכת הבקרה שלו על בטיחות ותקינות המידע שבאחריותו. יכולת עמידה בדרישות SOC2 מוכיחה שהארגון מחויב לנושא ועומד בדרישות.

Photo by Markus Spiske from Pexels

 

מזמינה אותך להצטרף לקבוצת WhatsApp שקטה שבה אני משתפת 1-2 פעמים בחודש מאמר קצר או טיפ בנושאים הקשורים לאבטחת מידע, אבטחת הפרטיות, מבדקי חדירה, המשכיות עסקית, רגולציות בתחום ועוד. קישור להצטרפות – כאן