תקינה בשירות ניהול אנרגטי

אורנה קמין, מנכ"לית OK יועצים לניהול

העלייה ברמת החיים והתיעוש הגובר גורמים לארגונים לנצל משאבי אנרגיה הולכים וגדלים. בעקבות כך אנו פוגעים בכדור הארץ ויחד עם זאת – ההוצאות על אנרגיה מתייקרות מאד.

כדי להתמודד עם הנושא, ארגון התקינה העולמי מיסד תקן 50001:2019 ISO כדי להנחות ארגונים כיצד לפתח מערכת לניהול אנרגיה, Energy Management System , EnMS במטרה לבנות מערכת לניהול אנרגיה החוסכת במשאבים באמצעות ניהול אנרגיה יעיל.

תקן 50001 ISO, נבנה כמו כל משפחת תקני האיזו, כגון: 9001 ISO לניהול איכות כוללת14001 ISO לשמירה על איכות הסביבה ועוד. התקן מאפשר לארגון לבנות מערכת לניהול איכות אינטגרטיבית, המשתמשת באותה שפה כמו תקני ISO אחרים. למשל: כאשר עוסקים בניהול בעלי עניין, מוסיפים התייחסות להקשרי הארגון ומחזיקי העניין בתחום האנרגיה. דוגמה אחרת: משתמשים בתהליך ניהול סיכונים הארגוני לנהל סיכונים והזדמנויות בתחום האנרגיה.

מיסוד תהליכים יעילים ושיטתיים תמיד תורם לשורה התחתונה. כאשר מדובר בהטמעת תקן 50001 ISO לניהול אנרגטי – ההשפעה על השורה התחתונה קלה להוכחה – פשוט משווים את ההוצאות על משאבים כגון: חשמל, דלק ועוד בתקופה שאחרי מיסוד תהליכי ניהול אנרגיה בהנחיית תקן 50001 ISO, לתקופה שלפני בניית מערכת לניהול אנרגיה.

מה משיג ארגון בתהליך הסמכה לתקן 50001 ISO?

תהליך התאמת נהלי התפעול של הארגון לפי תקן 50001 ISO מביא ליתרונות הבאים:

  • שיפור איכות הביצועים האנרגטיים של הארגון;
  • הקטנת ההוצאות הכספיות בטווח ארוך כתוצאה מניהול נכון של מקורות אנרגיה וצריכת אנרגיה;
  • תרומה לאיכות הסביבה;
  • יתרון תחרותי תודות לשיפור מוניטין החברה בארץ ובמיוחד בעולם כחברה המנהלת אנרגיה ושומרת על איכות הסביבה.

אילו ארגונים יכולים לקבל תועלת מהטמעת התקן?

מדוע אני מדברת על הטמעת תקן 50001 ISO ולא רק על הטמעת תהליכים יעילים ושיטתיים לניהול אנרגיה? הסיבה פשוטה: התחייבות להסמכה מכניסה את הארגון למחויבות שוטפת לנושא.

וכמענה לשאלה – התקן מתאים לכל ארגון המעוניין להקטין את הוצאות התפעול השוטפות, לייעל את הניצול של מקורות אנרגיה בצורה אופטימלית ולנהל את צריכת האנרגיה שלו באופן אפקטיבי.

האם המאמר קצרצר? תרמתי לכם?

מטרת המאמר היא "לפתוח לכם את התיאבון". לפרטים נוספים מוזמנים לפנות אלי.
האם המאמר הוסיף לכם? התחלתם להניע תהליכי ניהול אנרגיה? ספרו לי..

 

מזמינה אותך להצטרף לקבוצת WhatsApp שקטה שבה אני משתפת אחת לשבוע מאמר קצר או טיפ בנושא איכות ומצויינות בארגונים. קישור להצטרפות – כאן

 

להרשמה השאירו פרטים

    ארכיון ניוזלטרים >>